abakus-bytom-logo-1991

Składka zdrowotna w 2022 roku po Polskim Ładzie

Składka zdrowotna po Polskim Ładzie

Składka zdrowotna w postanowieniach Polskiego Ładu jest największą zmianą. Nie tylko różnicuje się jej wysokość. Ale też nie będzie można odliczyć jej od podatków i nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Dlatego wszyscy obecni i przyszli przedsiębiorcy zastanawiają się jak zoptymalizować swoje podatki, aby płacić jak najmniej. Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej?

Skala podatkowa

Najbardziej skomplikowane wyliczenia składki zdrowotnej będziemy musieli przeprowadzić jeśli jesteśmy lub chcemy być na skali podatkowej. Nawet jeśli dochód firmy jest niewielki lub żaden, składka zdrowotna musi zostać opłacona w minimalnej wysokości, czyli prawie 271zł. Taka kwota dotyczy przedsiębiorców, którzy osiągają miesięczny dochód nie przekraczający 5510zł. Z czego wynika taka wysokość składki? Jest to 9% najniższej płacy krajowej, która od 2022 roku ma wynosić 3010zł.

Kolejną grupą płatników składek zgodnie ze skalą podatkową jest tzw. klasa średnia. Są to przedsiębiorcy, którzy osiągają dochód miesięczny pomiędzy 5700 a 11141zł. Wysokość ich składki zdrowotnej wylicza się ze specjalnego wzoru. Mogą oni liczyć na specjalną ulgę, która zrekompensuje wysoką składkę zdrowotną. 

Ostatnia grupa rozliczająca się za pomocą skali podatkowej to ci, których dochód wynosi więcej niż 11141zł miesięcznie. Nie tylko wchodzą oni w drugi próg podatkowy, w którym podatek wynosi 32%, ale też muszą zapłacić od dochodu 9% składki zdrowotnej. Pewną ulgą dla tych osób jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30tys. zł oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120tys. zł. 

Podatek liniowy

Do tej pory podatek liniowy był dosyć chętnie wybieraną formą opodatkowania, szczególnie dla tych którzy zarabiali więcej niż 85 tys. rocznie (od 2022 roku drugi próg podatkowy liczony jest od 120tys. rocznie). Dzięki stałej wysokości opodatkowania wynoszącej 19% nie musieli się oni martwić drugim progiem podatkowym. Obecnie do tego podatku dochodzi jeszcze składka zdrowotna wynosząca 4,9% dochodu. Całościowo daje to w sumie prawie 24% podatku. Przedsiębiorcom będącym na podatku liniowym nie przysługują żadne ulgi, czy możliwość rocznego rozliczenia z małżonkiem. Dlatego też wiele osób rezygnuje z tej formy opodatkowania.

Ryczałt

Coraz więcej osób zastanawia się nad ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wszystko to za sprawą mniejszej składki zdrowotnej. Mocodawca określił tu trzy stałe wartości tej składki. Przy rocznym przychodzie do 60 000zł zapłacimy prawie 306zł. Przy przychodzie do 300 000zł. składka zdrowotna wyniesie ok. 510zł. Powyżej – zapłacimy ok 917zł. W tej formie opodatkowania warto zwrócić uwagę, że składki liczone są od przychodu. Nie można uwzględnić tu żadnych kosztów prowadzenia działalności, ale można zdecydować czy chcemy być płatnikami VAT. Dla ryczałtowców ustalono możliwość skorzystania z ulgi dla dużych rodzin. Warto też pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z rozliczania ryczałtowego, oraz że stawki ryczałtu są różne i zaczynają się od 3%. 

Warto wykorzystać tą sytuację, aby dokonać optymalizacji podatkowej w swojej firmie. Może się bowiem okazać, że ta zmiana będzie dla firmy korzystna. Trzeba też pamiętać, że nową składkę zapłacimy po raz pierwszy za luty 2022 roku, ale zmianę formy opodatkowania należy zgłosić szybciej.