abakus-bytom-logo-1991

Skala podatkowa w 2022 roku

Skala podatkowa w 2022 roku

Od początku 2022 roku w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w życie wchodzą nowe przepisy dla przedsiębiorców, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych. Czy będzie to dla nich ewolucja, czy rewolucja?

Czym jest skala podatkowa?

Skala podatkowa to sposób, w jaki przedsiębiorcy rozliczają się ze swoich dochodów. Domyślnym sposobem rozliczania podatków jest rozliczanie na zasadach ogólnych. Wybór tego sposobu odbywa się w sposób automatyczny, lecz z biegiem czasu można go zmienić, jeżeli przedsiębiorca stwierdzi, że obecny sposób rozliczania jest dla niego niewystarczający.

Kwota wolna od podatku – ile wyniesie?

Zmiany w skali podatkowej zazwyczaj niosą ze sobą zmianę kwoty wolnej od podatku. Wraz z wejściem roku 2022 kwota ta wyniesie pułap 30 000 zł. Łatwo zatem obliczyć, że osoby zarabiające do 2500 zł miesięcznie nie będą musiały płacić podatku PIT. Dzięki temu ich wynagrodzenie na rękę wzrośnie. Co jeżeli ktoś przekroczy kwotę wolną od podatku? W przypadku zarobków do 120 000 zł rocznie podatek PIT wyniesie 17% minus kwota zmniejszająca podatek 5100 zł. Dla zarobków powyżej 120 000 zł przewidziano podatek 32% plus 15 300 zł. Będzie to zatem dotkliwa zmiana dla osób zarabiających znacznie powyżej średniej krajowej.

Wyższe progi podatkowe

Jak można wywnioskować ze zmian wniesionych w kwocie wolnej od podatku, zmiany dotkną również progi podatkowe. Drugi próg podatkowy osiągnie się w przypadku zarobków powyżej 120 000 zł rocznie (obecnie jest to 85 000 zł). Wyniesie on wtedy 32%. W przypadku zarobków poniżej 120 000 zł próg ten wyniesie 17%. Powyższe ustalenia tyczą się głównie przedsiębiorców. Jak to wygląda w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę? Do drugiego progu podatkowego wejdą osoby, które będą zarabiały powyżej 10 000 zł brutto miesięcznie. Obecnie drugi próg zaczyna się już od zarobków rzędu 7 100 zł brutto miesięcznie. Jest to zatem pozytywna zmiana dla osób zatrudnionych, ponieważ będą mogli zwiększyć swoje zarobki bez obaw, że będą musieli zapłacić wyższy podatek.

Rozliczanie ulg podatkowych

Polski Ład to również pakiet ulg, z których będzie można korzystać w momencie rozliczania swoich podatków. Przykładowe ulgi to:

  • ulga abolicyjna;
  • ulga na dziecko;
  • ulga internetowe;
  • ulga termomodernizacyjna;
  • ulga rehabilitacyjna;
  • ulga związana z darowizną.

Wprowadzenie szerszego wachlarza ulg podatkowych według wielu ekspertów jest uważane za punkt w Polskim Ładzie, który realnie może poprawić życie Polaków. Dzięki ulgom zapłacimy mniejsze podatki, a co za tym idzie, więcej pieniędzy zostanie w naszych kieszeniach.

Polski Ład zmienia bardzo dużo w naszym życiu i to w dodatku na wielu płaszczyznach. Minie z pewnością wiele czasu, zanim wszyscy przedsiębiorcy oraz ich księgowi poznają wszelkie zawiłości wprowadzanego programu przez polski rząd. Program ten ma za zadanie wyrównać nierówności społeczne i ekonomiczne, które spowodowała pandemia rozpoczynająca się w 2020 roku. Czy zauważymy realną zmianę? O tym przekonamy się za jakiś czas.