abakus-bytom-logo-1991

Ulga na start – Firma bez składek ZUS przez 6 miesięcy

Ulga na start - Firma bez składek ZUS przez 6 miesięcy

Sytuacja przedsiębiorców w Polsce jest i tak problematyczna, biorąc pod uwagę skomplikowany system podatkowy i ich wysokość. Czy jednak początkujący w biznesie mogą liczyć na jakieś ulgi?

Czym jest ulga na start i komu jest dedykowana?

Jest to jedno z praw przedsiębiorców, które zostało uchwalone 30 kwietnia 2018.   Jest to duże ułatwienie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Ulga na start zakłada zwolnienie ze składek ZUS w okresie pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia biznesu. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne. Ważna rzecz jest taka, że składka zdrowotna jest wyłączona z tego prawa i nadal trzeba ją regularnie płacić.

Jeśli chodzi o datę, kiedy zaczyna obowiązywać ulga na start, to jest to faktyczne rozpoczęcia działalności. Gdy zaczyna się pierwszego dnia miesiąca, wówczas ulgę liczymy od pierwszego dnia. Natomiast, kiedy data działalności zaczyna się od połowy miesiąca, to traktujemy start ulgi dopiero jako początek kolejnego miesiąca.

Kto może otrzymać ulgę na start?

Przede wszystkim musi to być przedsiębiorca jako osoba fizyczna, który otworzył działalność po raz pierwszy lub wznowił ją minimum po 60 miesiącach od daty zawieszenia. Osoby fizyczne są tu traktowane jako Ci, którzy prowadzą działalność jednoosobową lub są w spółkach cywilnych jako wspólnicy. Na chwilę obecną nie wykonują pracy dla pracodawcy, u którego w danym lub poprzednim roku kalendarzowym, byli na etacie lub wykonywali takie czynności, które pokrywają się z obecnie wykonywaną działalnością. Dodatkowo taka osoba nie może podlegać ubezpieczeniu KRUS, zatem wyłączeni z ulgi są rolnicy, bo dla nich obowiązuje właśnie KRUS, a nie ZUS. 

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby otrzymać taką ulgę?

Gdy przedsiębiorca podejmuje działalność, automatycznie jest objęty ulgą na start, jak było wspomniane od pierwszego dnia miesiąca, lub jeśli zaczął działalność w połowie miesiąca, to od następnego miesiąca. W pierwszej kolejności trzeba się zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, a można to zrobić za pomocą druku ZUS ZZA. Gdy minie okres ulgi, trzeba wyrejestrować się z tego ubezpieczenia na druku ZUS ZWUA, używając kodu 05 40. Następnie trzeba się ponownie zgłosić do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem 05 70 i 05 72.

Okres ochronny minął, co dalej?

Nie należy się nadmiernie martwić tym, że nie mamy już ulgi na start. Zaraz po tym okresie przedsiębiorca może liczyć na płacenie tak zwanego małego ZUSu, przez okres 24 miesięcy. W efekcie, od momentu rozpoczęcia działalności, zsumowane okresy ulg wyniosą aż 30 miesięcy, co jest całkiem niezłym wynikiem.

Jak widać początkujący przedsiębiorca jest zatem uprzywilejowany pod względem płacenia składek i warto dobrze wykorzystać ten okres. Potem nie można już liczyć na takie preferencyjne warunki, dlatego okres poświęcony na rozruch działalności i wejście na rynek, powinien być szczególny dla każdego początkującego przedsiębiorcy. 

O czym jeszcze należy pamiętać korzystając z ulgi na start?

Trzeba pamiętać, że kiedy nie płacimy składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie odkładamy ich na emeryturę, ani na rentę. Tak samo kwestia choroby czy wypadku jest problematyczna, bo nie otrzymamy wtedy żadnych świadczeń. Tak samo, nie przysługują nam zasiłek macierzyński czy opiekuńczy. Pełna wiedza w zakresie ulgi na start pozwoli nam podjąć decyzję, czy aby na pewno wszystkie aspekty kwalifikowania się do tej ulgi, są dla nas korzystne. 

Kolejna sprawa jest taka, że jeśli obowiązuje zwolnienie ze składek społecznych, na fundusz pracy i fundusz solidarnościowy, dotyczy ono tylko osoby, która prowadzi działalność, a nie pracowników. Dobrze o tym wiedzieć, aby potem nie być niemile zaskoczonym. Obecnie, korzystając z ulgi na start, płacimy tylko za siebie składkę zdrowotną. W 2022 jej wysokość zależy od osiąganych dochodów i formy opodatkowania. 

Pojawiły się też wzmianki o tym, że korzystanie z ulgi na start przerzuca odpowiedzialność za płacenie składek społecznych na drugą stronę, to znaczy osobie, która zleca usługę osobie korzystającej z ulgi na start. Dlatego zanim zlecimy komuś wykonanie określonej pracy, warto sprawdzić jak długo jest prowadzona działalność. Obecna interpretacja przepisów niestety dopuszcza taką sytuację. 

Jak jest oceniana ulga na start?

Ogólnie, taka ulga jest traktowana pozytywnie, bo wydaje się, że jest to ukłon w stronę początkujących przedsiębiorców. To im wyjątkowo jest potrzebne wsparcie, gdy mają na głowie rozwijanie działaności i wprowadzanie na rynek produktów i usług. Nie jest tajemnicą, że kwestia wysokich składek na ZUS jest przez wielu przedsiębiorców oceniana negatywnie. Dlatego wszelkie pozytywne zmiany w tej sprawie, jak ulgi, wydają się dobre. Należy pamiętać, że jeśli ktoś zakładał działalność po to, aby u obecnego pracodawcy mieć wyższe wynagrodzenie, nie skorzysta z ulgi na start. Jeśli kontrowersje dotyczące przerzucania płacenia składek społecznych na drugą stronę, zostaną wyjaśnione, taka formy pomocy wydaje się trafionym pomysłem.